Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (BDO)
Od 1 stycznia 2020 r. przedsiębiorcy wpisani do Rejestru BDO zobowiązani będą do prowadzenia w nim ewidencji i sprawozdawczości odpadów. Prowadzenie działalności bez wpisu do rejestru BDO zagrożone będzie nałożeniem kary administracyjnej (nie mniejszej niż 5.000 zł do 1.000.000 zł) a nawet wymierzeniem przez sąd kary aresztu albo grzywny. Mali przedsiębiorcy także mogą należeć do grupy podmiotów określonych jako wytwórcy odpadów, a więc obowiązanych do prowadzenia ewidencji odpadów i wpisu do BDO, jednakże duża część małych przedsiębiorców jest zwolniona z wpisu do BDO
Obecnie coraz częściej pojawiają się pytania od małych przedsiębiorców, świadczących różne usługi (np. zakłady fryzjerskie, kosmetyczne), czy powinni złożyć wniosek o wpis Rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (BDO). Poniższy wpis ma pomóc w rozstrzygnięciu wątpliwości.
Akty prawne
Aby rozstrzygnąć te zagadnienie należy sięgną do następujących aktów prawnych:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2019 r. poz.701, t.j. z dnia 16 kwietnia 2019r.)
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów (Dz.U. z 2015 r. poz. 1431 t.j. z dnia 21 września 2015 r.)
Czym jest rejestr BDO
Zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy o odpadach, BDO to rejestr prowadzony w systemie teleinformatycznym, który zawiera bazę danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.
Którzy przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o wpis do BDO
Katalog podmiotów, które zobowiązane są do złożenia wniosku o wpis do BDO określa art. 50 ustawy o odpadach. Obowiązek ten dotyczy podmiotów, które wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie, akumulatory, produkują opakowania, importują je lub kupują w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych UE oraz wytwarzają odpady i dokonują ich ewidencji.
Przedsiębiorcy zwolnieni od złożenia wniosku o wpis do BDO
Mali przedsiębiorcy także mogą należeć do grupy podmiotów określonych jako wytwórcy odpadów obowiązanych do prowadzenia ewidencji odpadów, jednakże obecne przepisy przewidują, że duża część przedsiębiorców będzie z obowiązku takiego wpisu zwolniona. Ustawa odpadach przesądza, że obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy rodzajów odpadów lub ilości odpadów określonych w przepisach Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Powyższe rozporządzenie wyszczególnia różne rodzaje odpadów (np. tworzywa sztuczne, szkło) i wskazuje maksymalną ilość określonego rodzaju odpadu wytwarzaną rocznie, dla której nie trzeba prowadzić ewidencji. W przypadku tworzyw sztucznych (np. butelki po szamponach, lakierach, farbach itp) wartością graniczną jest 5 Mg (Megagramów) rocznie. 1 megagram to 1.000.000 gram, czyli 1 tona.
Przykładowo, aby zakład fryzjerski zobowiązany był do złożenia wniosku o wpis do BDO, powinien rocznie wytwarzać powyżej 5 ton odpadów tworzyw sztucznych. Taka sama ilość (5 ton rocznie) dotyczy szkła, drewna lub odpadów z innych materiałów ceramicznych. Najmniejsze ilości graniczne dotyczą takich odpadów jak np. baterie alkaliczne (0,005 Mg, czyli 5 kg baterii alkalicznych rocznie).
Podsumowując, w przypadku małych przedsiębiorców, prowadzących różnego rodzaju biura usługowe, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, itp. w większości przypadków nie będą oni musieli składać wniosku o wpis do BDO, gdyż wytwarzając odpady nie przekraczają wartości granicznych określonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów.
W przypadku wątpliwości w powyższym temacie, zapraszamy do kontaktu z kancelarią